Slide # 1
 

Historia Klubu

Jazz Club im. Mieczysława Kosza powstał w 1982 roku (od 1988 roku działa formalnie jako Stowarzyszenie Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza) z inicjatywy sympatyków jazzu. Skupił ok. 50 członków. Za patrona obrano, pochodzącego z Zamojszczyzny wybitnego, niewidomego pianistę jazzowego Mieczysława Kosza.

Siedziba Klubu mieści się ( z dwuletnią przerwą – w latach 1988-1990 – kiedy Klub mieścił się w Miejskim Domu Kultury oraz Klubie Młodej Inteligencji) przy ul. Zamenhofa 5 (dawna żydowska mykwa), w oryginalnie zaaranżowanej piwnicy (kiedyś słynne wiszące krzesła) z salką koncertową i barkiem.

W inauguracyjnym koncercie 25 października 1982 roku wystąpił Stanisław Sojka i Tomasz Szukalski. W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy grali w Klubie między innymi: Zbigniew Namysłowski, Janusz Muniak, „Novi Singers”, „Laboratorium”, Andrzej Zaucha z „Extra Ball”, Kazimierz Jonkisz, „Vistula River Band”, „Osjan”. Łatwiej wymienić tych, którzy przez te już 20 lat działalności w zamojskim Klubie nie występowali .

W 1983 roku, w X-lecie śmierci patrona zorganizowano pierwszy Jazz na Kresach. Rok później przeniesiono do Zamościa, zaniechane w Lublinie, Międzynarodowe Spotkania Wokalistów Jazzowych. Od 1999 roku Stowarzyszenie organizuje również Blues Festival Zamość.